Einat Sahar

פרויקט למידה חוויתית נולד בבית ספר “אור”, בכפר האורנים. מסורת רבת שנים בה “משנכנס אדר מרבין בשמחה”- מקבל תרגום שמח וצבעוני במיוחד.  בכל שנה נבחר, בסודיות, נושא חדש אליו בית הספר יתחפש. בוחרים את נושא התפאורה, שותפים לסוד ומבצעים את תוצריה- הם תלמידי השכבה הבוגרת.

יחד עם צוות התפאורה אנחנו יוצאים למסע השראה וחקר, מתכננים את הנראות ופורטים מרכיבי התפאורה.

התלמידים השותפים לעשייה נרתמים במוטיבציה גבוהה, מגלים אחריות, מביאים לידי ביטוי חוזקות ופועלים באופן עצמאי וכחלק ממערך צוותי בביצוע המשימות.   

אליס בארץ הפלאות

"בארץ הפלאות"

ב"עולמה של אליס" עיצבנו מוטיבים מהסיפור. אשליות תלת ממד, קטעי וידאו ואנימציות-הוקרנו על גבי קירות, רצפה ותקרה, התפאורה היתה שזורה במשפטי מפתח ובהגיגים פילוסופיים לרוב, אפילו עץ מסתורי, חבוי בין פטריות ענק, שידע לפלוט מתוכו עשן, כשחלף תלמיד לידו- היה לנו.

צפו בגלריית תמונות מתוך “עולמה של אליס”:

הפלאות 9

עולם המים

"ממעמקים קראתיך"

ב"עולם המים" חקרו התלמידים את החי והצומח שמתחת לפני הים, יצרו אלמוגים, מדוזות, להקות דגים, חתולי ים, כרישים, דולפינים, כוכבי ים ומה לא?! גם צוללנים היו שם וסירה, גבוהה גבוהה, מעל פני הים.. במשך השבוע שיעורי מדעים ומשימות בשפה, בנושא, נערכו במבואה המעוצבת.

על אף שהתפאורה ברובה מיוצרת מחומרים קלים, כלוחות מוקצפים ויריעות אל-בד ועל אף שברחבי המבואה פזורים אלמנטים תלת ממדים, סביבם אוהבים התלמידים לקפוץ ולשחק, כשבמשך עשרת הימים הללו ממשיכים טקסים, מפגשים ופעילויות במבואה הראשית- למרות כל זאת, הכול נשמר ולא ניזוק ולמשך כל הזמן. הערכתם של התלמידים ועוצמת החוויה ניכרת בפניהם אך גם גם בזהירות ובכבוד בה נוהגים במוצגים.

התפאורה משמשת כמרכז למידה גדול ומפעיל בתוך שטח בית הספר, כשתוצרי התפאורה נעשו על ידי התלמידים עצמם. צוות פדגוגי מעשיר בתכנים ובמהלך זמן זה מתקיימים שיעורים רבים ברחבי המבואה המעוצבת.

העולם של אווטאר

הסוד הוא ביסוד. מה היסוד שלך??

“משנכנס אדר מרבין בשמחה”. תפאורה ב360 מעלות, עבודה עם תלמידי שכבת ח’ האלופים בבית ספר “אור”, מסורת רבת שנים בה בית הספר מתחפש (ומפתיע את התלמידים הצעירים יותר בבוקר ראש חודש אדר). תלמידי שכבה ח’ בוחרים את הנושא, יוצרים, מבצים ומקימים.

השנה בחרו בעולמו של אווטאר ( לא הכרתי קודם את הסדרה, ילדיכם יכירו). שילבתי טקסטים על ארבעת היסודות (בעולם, באדם וכיו”ב), על הכוחות הטמונים בנו וכיצד לתעל אותם נכון.

העיסוק בארבעת היסודות חיבר גם לצורך בשמירה על משאבי כדור הארץ.  חלק גדול מהחומרים שמרכיבים את התפאורה הם חומרים ממוחזרים- קלקר, יריעות ניילון, בקבוקי פלסטיק, קרטונים ועוד.

בוב ספוג מכנס מרובע

בשנה שעברה, התעקשו תלמידי השכבה לעצב את “עולמו של בובספוג” כנושא, והאמת? על אף היסוסיי בהתחלה, בחירת הנושא התגלתה כמוצלחת.

התוצאה הייתה משובבת לב ומצחיקה, הספקנו ליהנות ממנה עשרה ימים לפני שנקראנו, בסגר הראשון, לעבור אל למידה מרחוק ולתמונת מציאות אחרת.

"איזה יום שמח!"

ב"עולמו של בובספוג מכנס מרובע" הדגש היה על צחוק, מסרים חיוביים, קלילות והנאה, התזמון היה- מדויק. התפאורה עמדה ושמחה את תלמידי בית הספר עד שעשינו הכרות עם מילים חדשות כמו: קורונה וסגר, ונשלחנו אל למידה מרחוק. תלמידי בית הספר הספיקו לבלות שבוע במחיצת בוב ספוג וידידיו. הייתה המסעדה, היו גם הבתים ופלנקטונים מעוכים?? עד היום עוד אפשר למצוא, ולא מעט, ברחבי ביה"ס..

הגלקסיה

"מתרחבים אל החלל"

ב"עולם הגלקסיה" חקרנו את מערכת השמש ויצרנו מודלים של כוכבים אותם תלינו לפי מיקומם היחסי, התלמידים בנו דגמים של תחנת חלל, גשושיות ולווין. פיסלנו מטאורים וציירנו שבילי חלב. לאורך הקירות ניתן היה לקרוא על הכוכבים השונים, הרקע ההיסטורי ב"מסע אל החלל", הנחיתה על הירח ואודות האסטרונאוט הישראלי אילן רמון. כמובן שלא דלגנו על חללית וחייזרים.

התפאורה היא חווייתית, רב ממדית, מפעילת חושים ומשלבת טקסטים לימודיים ומפעילים. כל נושא שנבחר שולח את התלמידים אל עבודת חקר שרשמיה מתורגמים לאלמנטים דו ממדיים ותלת ממדיים המשתלבים בתפאורה ומוסיפים עומק

עולם האימה

"לא לפחד מהפחד"

עולם "האימה" הוא העולם הראשון שיצרנו בכזה היקף. התלמידים ביקשו- קיבלו. עולם של חרקים, רוחות רפאים, ערפדים, שלדים, דמויות מרושעות מאגדות הילדים ועכביש ענק אחד שאיים לטרוף את הכול

הג'ונגל

מה? זה ג'ונגל פה?!

האמת שכן, גם לג'ונגל התחפש בית הספר. שפע דמויות של חיות שהגיחו מכל עבר והמון צמחייה.. בקירות שולבו ידיעות וסיפורים הקשורים בעולם החי והצומח ונערכו פעילויות מותאמות לנושא במשך כל אותו שבוע.